ناظرین کشاورزی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی *
مطالب اخیر
خبرگزاری فارس: کشت تجاری گیاهان تراریخته محصول تبانی دولت آمریکا و یک کمپانی+فیلم

مستندی که اخیرا توسط یک کارگردان فرانسوی تهیه شده است، از تبانی دولت جرج بوش(پدر) و کمپانی مونسانتو(بزرگ‌ترین تولیدکننده جنگ‌افزارهای شیمیایی جهان) پرده برداشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حدود سه دهه از عمر مهندسی ژنتیک می‌گذرد. مهندسان ژنتیک با استفاده از این ابزار قادرند تکه‌هایی از ژن‌های باکتری‌ها یا موجودات دیگر را جداسازی نموده و به گیاه یا موجود زنده دیگری منتقل کنند.

فرایند انتقال ژن بسیار مشابه خیاطی است. ابزار خیاطی نخ، سوزن و قیچی است. مهندسان ژنتیک از آنزیم‌های برشگر به عنوان قیچی و از آنزیم‌هایی نظیر لیگاز و پلیمراز به عنوان نخ استفاده می کنند. همان‌گونه که یک خیاط قادر است شلوار پاره را با تکه ای پارچه وصله کند، مهندسان ژنتیک یک یا چند ژن بیگانه را در بین هزاران ژن یک موجود زنده منتقل می کنند.

در هر دو مورد نوعی دست‌کاری صورت گیرد و محصول نهایی به هیچ وجه نمی تواند مشابه محصول اولیه باشد. خواه شلوار وصله دوزی شده، خواه گیاه دستکاری شده ژنتیکی!

چالش فوق از ابتدای پیدایش مهندسی ژنتیک و تولید اولین محصول دستکاری شده ژنتیکی وجود داشته است. متخصصان سلامت، بیولوژیست‌ها و کارشناسان محیط زیست همواره بر این باور بوده‌اند که ذرت دستکاری شده ژنتیکی شده به هیچ وجه نمی تواند مشابه ذرت طبیعی باشد، زیرا تغییر ساختار ژنتیکی یک گیاه، تغییرات وسیع در عملکرد ژنتیکی موجود را به همراه خواهد داشت.

در سایه این دقت نظر و مبنای صحیح علمی تا سال 1992، همواره وزارت کشاورزی، سازمان محیط زیست و سازمان غذا و داروی امریکا دستورالعمل‌های جداگانه ای را برای ارزیابی مخاطرات سلامتی و زیست محیطی محصولات دستکاری شده ژنتیکی داشته است.

اما این سئوال پیش می آید که به یکباره چه اتفاقی افتاد که محصولات تراریخته این چنین افسار گسیخته در میلیون‌ها هکتار اراضی امریکا و جهان کشت شد و حتی حق انتخاب آگاهانه این محصولات از مردم امریکا به واسطه عدم برچسب‌گذاری این محصولات سلب شد؟

مستندی که اخیرا توسط یک کارگردان فرانسوی تهیه شده است، از تبانی دولت جرج بوش (پدر) و کمپانی مونسانتو (بزرگترین تولید کننده جنگ افزار های شیمیایی جهان) پرده برداشته است. 

کمپانی مونسانتو در انتخابات ریاست جمهوری امریکا کمک مالی بسیار زیادی را به کمپین انتخاباتی جرج بوش (پدر) کرد.

متقابلا جرج بوش هم جواب این کمک مالی را با "لغو قوانین محدود کننده و ارزیابی های ضروری محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته)" جبران کرد.

بهانه دولت امریکا بازدارندگی این قوانین در مسیر پیشرفت علم از یکسو و هزینه‌زا بودن ارزیابی های سلامتی و محیط زیست از سوی دیگر عنوان شده بود!

در پایان این مستند به وضوح نشان داده می شود که یکی از مدیران ارشد مونسانتو از سخت گیریهای وزارت کشاورزی امریکا و سایر نهادهای نظارتی انتقاد می کند و عملا تهدید به اتخاذ رویکردی جدید در صورت عدم تغییر رویه دولت می‌کند.

جرج بوش هم در پاسخ قول می دهد، در سیاست دولت زدایی و "لغو قوانین را در دولت آینده اجرا نماید.

متاسفانه این سیاست در بسیاری از کشورهای دیگر جهت کشت و تولید محصولات دستکاری شده ژنی (تراریخته) الگو برداری شده است.

دولتمردان کشورهای جهان سوم، با استناد به عدم منع تولید گیاهان تراریخته توسط سازمان غذا و داروی امریکا، این محصولات را کاملا سالم پنداشتند. تولید محصولات دستکاری شده ژتیکی در امریکا دلیلی بر انجام کلیه ارزیابی های سلامتی این محصولات نیست، بلکه نتیجه "قانون زدایی" دولت امریکا در راستای تامین منافع کمپانی مونسانتو است.

پس از افشای اسناد قمار دولت آمریکا با سلامت آمریکایی‌ها، موج مخالفت های شدیدی بر خلاف محصولات تراریخته در امریکا و سایر کشورهای جهان به وجود آمده است. به گونه ای که از سال 2013 هر ساله میلیون‌ها نفر طی تظاهراتی علیه کمپانی مونسانتو، اعتراض خود را نسبت به سیاستهای منفعت طلبانه و سوداگرانه دولت امریکا و این کمپانی ابراز می دارند. این تظاهرات در اول خرداد 1395 در بیش از 600 شهر جهان انجام خواهد شد.

پس از این رسوایی مفتضحانه و تشدید نارضایتی های عمومی، کمپانی های بذرهای تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) استراتژی خود را عوض کرده اند.

این کمپانی‌ها امروزه بذرهای تراریخته را در قالب همکاری های به ظاهر غیرانتفاعی از سوی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به کشورهای جهان سوم می دهند. هدف حال حاضر دولت امریکا تنها حفظ سطح زیر کشت محصولات تراریخته و جلوگیری از کاهش شدید سطح زیر کشت این محصولات است.

آخرین آمار سطح زیر کشت محصولات تراریخته مربوط به سال 2014 بوده و از آن به بعد سطح زیر کشت این محصولات کاهش چشم‌گیری داشته است و تا این لحظه آمار جدیدی اعلام نشده است.

در راستای استراتژی جدید، دانشگاه کرنل امریکا، به بهانه گسترش فناوری بذرهای بادمجان دستکاری شده ژنتیکی مقاوم به آفت را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان بنگلادشی قرار داده‌اند. چنین اتفاقی در مورد کشورهای اوکراین و مولداوی هم افتاده است تا کاهش سطح زیر کشت محصولات تراریخته را به نوعی جبران نمایند.

متاسفانه چندی است که شاهدیم در کشور ما نیز انجام ارزیابی های مورد به موردِ مخاطرات محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) به شدت از سوی موافقان تولید این محصولات مورد مخالفت قرار گرفته است.

همچنین دستورالعمل های اجرایی این محصولات به بهانه بازدارندگی لغو شده است. دستورالعمل جایگزین بسیاری از ملاحظات سلامتی و زیست محیطی را نادیده گرفته است.

از طرفی دیگر در بخش فناوری برنامه ششم توسعه کشور "تولید انبوه و تجاری سازی محصولات تراریخته با اولویت پنبه و برنج" گنجانده شده است. آیا پروژه "دولت زدایی" در ایران هم کلید خورده است؟

بخشهایی از این مستند را ببینید، تا با واقعیت های تجاری سازی محصولات تراریخته لابی قدرتمند مونسانتو آشنا شوید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 08:34 ق.ظ
با سلام
به عنوان یک نفر بیوتکنولوژیست محصولات تراریخته الزاما مضر نمی باشندو تعدادی از آنها استفاده های مفیدی دارند ازجمله استفاده های داروئی
یکشنبه 29 فروردین 1395 07:04 ب.ظ
سلام ایا کسی هست که فرزند رزمنده بالای شش ماه باشه حکمش و چی زدن رسمی یا پیمانی؟ کسی میدونه احکامشان باید به چه صورت باشه ممنون میشم اگه جواب بدین
یکشنبه 29 فروردین 1395 06:34 ب.ظ
سلام دوستان آیا از ملکوت املش کسی هستش؟ میخواستم بدونم فاصلش از املش چقدره وایا جای مناسبس از لحاظ امکانات زندگی هست یا نه ؟ متشکر
یکشنبه 29 فروردین 1395 05:44 ب.ظ
برای زیر 1500 12 درصد اعمال میشود یا 20 درصد؟
یکشنبه 29 فروردین 1395 01:55 ب.ظ
با سلام
احكام خراسان جنوبی امروز زده شد و 29 درصد كارشناسای جدید الاستخدام اعمال شده، و 12 درصد دیگه از برج سه اجرایی میشه و حكم آن نیز زده خواهد شد
یکشنبه 29 فروردین 1395 12:47 ب.ظ
درخراسان رضوی تا الان خبری نیست
یکشنبه 29 فروردین 1395 09:27 ق.ظ
سلام کسی از احکام جدید اگه خبر داره اطلاع بده
شنبه 28 فروردین 1395 03:37 ب.ظ
سلام چرا از اقای امیریان خبری نیست?
چهارشنبه 25 فروردین 1395 02:45 ب.ظ
دستور پوتین سیاسی میباشد و نه علمی- پزشکی !!!!! و او کاره ای نیست
چهارشنبه 25 فروردین 1395 08:57 ق.ظ
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور داده است که مسئولان به هر قیمتی که شده از مردم روسیه در برابر مواد غذایی دستکاری شده‌ی ژنتیکی محافظت کنند. به گزارش سلامت نیوز پوتین معتقد است که نسل بعدی بشر در معرض خطرات زیادی از بابت مواد غذایی دستکاری شده‌ی ژنتیکی قرار خواهد داشت و غرب و دیگر قدرت‌های بزرگ در این زمینه فقط به فکر منافع خود هستند و عمدا باعث پیشرفت و همه‌گیر شدن صنعت مواد غذایی دستکاری شده‌ی ژنتیکی شده‌اند. او می‌گوید: بشر حق انتخاب دارد تا ذهن و بدن خود را در شرایطی سالم رشد و پرورش دهد و یا راه و مسیر غرب را پیش بگیرد و جامعه‌ی خود را با تغییر ژنتیکی مواد غذایی، داروها و فست فودها که همانند مواد مخدر خطرناک هستند، آلوده کند.باید با این پدیده مبارزه کنیم. یک جامعه‌ی مریض از نظر جسمی و ذهنی مورد علاقه‌ی ما نیست. در ادامه‌ی این گزارش آمده است:دولت روسیه قرار است زمین‌هایی را چند سالی به صورت رایگان در اختیار کشاورزانی قرار دهد که قصد دارند محصولات ارگانیک کشت کنند و روسیه را تبدیل به بزرگ‌ترین صادر کننده‌ی مواد غذایی ارگانیک کند. این گزارش زمانی منتشر شد که کرملین اعلام کرده بود برنامه‌هایی برای مقابله با محصولات و غذاهای دستکاری شده‌ی ژنتیکی دارد. این کشور راه خود را برای رسیدن به مواد غذایی طبیعی و ارگانیک ادامه می‌‌دهد و بر اساس خواسته‌های پوتین، تبدیل به بزرگترین تولید کننده‌ی مواد غذایی ارگانیک شود. پوتین امریکا و دیگر تولیدکننده‌های بزرگ غذا را متهم کرد که دیگر مواد غذایی سالم و با کیفیت تحویل مردم نمی‌دهد. در این رابطه یکی از نمایندگان مجلس روسیه در سخنرانی خود اشاره کرد:روسیه نه تنها می‌تواند نیازهای آب و غذایی مردم کشورش را تامین کند، بلکه در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به بزرگ‌ترین صادر کننده‌ی آب و غذای تمیز و طبیعی و با کیفیت بالا تبدیل شود، مخصوصا این که بازار و تقاضا برای این دست از محصولات در حال رشد است. در قسمتی دیگر از صحبت‌های پوتین اشاره شد که روسیه قرار است بیشتر به یک صادر کننده‌ی مواد غذایی تبدیل شود و مواد غذایی کمتری را وارد کند
چهارشنبه 25 فروردین 1395 08:56 ق.ظ
دستور پوتین برای محافظت مردم روسیه در مقابل محصولات دستکاری شده ژنتیکی شیدای سبز لیلاخ باما همراه شوید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مشارکت استان ها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :